Zaniki pamięci wywołane stresem – zjawisko pojawiające się bardzo często

Gdy zorientujemy się, że często o czymś zapominamy to zaczynamy się zastanawiać co jest tego przyczyną. Dlaczego znów zapomnieliśmy kupić czegoś w sklepie, nie oddzwoniliśmy lub umówiona wizyta zupełnie wypadła nam z głowy. Myślimy wtedy, że może to objaw jakieś choroby, np demencji. Otóż przyczyna tego może być banalna – alarmują lekarze.To stres!

 

Nie wszyscy wiemy, że kortyzol ma duży wpływ na zapominanie, którego przyczyną jest stres. Kortyzol to organiczny związek chemiczny, który jest naturalnym hormonem glikokortykosteroidowym, wpływa na gospodarkę białkową, węglowodanową, tłuszczową również wodno-elektrolitową. Ma działanie przeciwzapalnie i immunopresyjne. Hormon ten wpływa na stężenie glukozy we krwi. Podczas reakcji na stres zwiększa jej poziom. W przypadku gdy występuje niewielki i chwilowy wzrost kortyzolu ma to korzystne działanie, gdyż pomaga formować nowe wspomnienia. Natomiast zupełnie odwrotne działanie ma wtedy gdy nadprodukcja utrzymuje się przez dłuższy czas.

 

 Jakie reakcje zachodzą w mózgu gdy występuje nadmiar kortyzolu?
  • hipokamp, odpowiedzialny głównie za pamięć, traci „miejsce” na zapamiętywanie wszystkiego, co jest nam potrzebne,
  • kortyzol ma negatywny wpływ na krążenie krwi w mózgu, co powoduje zmniejszenie ilości tlenu i składników odżywczych, więc w efekcie czujemy się zmęczeni i słabiej kojarzymy fakty,
  • mniejsza ilość endorfin – gorsze samopoczucie,
  • zła jakoś snu albo wręcz bezsenność.

Powodem zaników pamięci może być również niedobór witaminy B12 lub witaminy D. W przypadku gdy zauważycie u siebie któreś z objawów wymienionych powyżej wybierzcie się do lekarza. Warto nauczyć się kontrolować stres, gdyż jest on bardzo częstym powodem pogorszenia się pamięci. Życie w stresie to główna przyczyna problemów z zapamiętywaniem oraz zmniejszeniem objętości mózgu.

 

 

 

Udostępnijcie ten artykuł znajomym – niech wiedzą, jak negatywny wpływ na pamięć ma stres.
error: Content is protected !!