Jak wyhodować szczypiorek w domowych warunkach. Parę szybkich i łatwych do wykonania sposobów.

Żeby uprawiać w domu szczypiorek, potrzeba zaopatrzyć się w parę rzeczy dostępnych w zasięgu ręki: pojemniki z glebą, wodą, dostęp do regularnego podlewania rośliny, oraz warto zaopatrzyć się w cierpliwość. Ona tutaj jest niezbędna. Powoduje to parę niedogodności. Na szczęście występują takie proste sposoby, dzięki którym można uzyskać szczypiorek od 20 dni do nawet 10!

 

Jak wyhodować szczypiorek

 

Sposób pierwszy:

Hodowla szczypiorku w plastikowej butelce jest bardzo prosta i szybka!

Potrzebna jest plastikowa butelka od napoju, najlepiej duża. Odetnij szyjkę, i przetnij butelkę tak jak umiesz na pół.

Kolejny krok to napełnienie butelki trocinami, papierem toaletowym, szmatkami lub innymi środkami zatrzymującymi wilgoć, gdyż ich zastosowanie to zatrzymywanie wilgoci przez długi okres czasu.

Wybierz od pięciu do siedmiu małych cebulek, tak żeby wypełniły wierzch części butelki. Ale przed włożeniem do butelki odetnij kawałek cebulki tak, żeby było widać miąższ gołym okiem.

 

Teraz gdy jest już to przygotowane, wlej od pięćdziesięciu do stu mililitrów wody i przykryj drugą częścią butelki.

Po dłuższym czasie, mniej więcej od piętnastu do trzydziestu dni, cebulka urośnie, a przynajmniej powinna do trzydziestu cm. Ważne! Nie podlewaj jej zbyt często! Podlewanie takiego szczypiorku jest zależne od poziomu wilgoci w pomieszczeniu, w którym się znajduje.

 

Sposób drugi:

Sposób z wycinaniem butelki jest ryzykowny, bo możemy nie tak przeciąć butelkę albo coś innego, psującego pierwszy sposób może się wydarzyć.

Żeby nie bawić się w takie ceregiele (chyba że ktoś chce, nie mówię, że to zły pomysł) można wyhodować szczypiorek w zwykłym worku.

 

Czynności nie różnią się tak bardzo od pierwszej metody hodowli cebulek. Warto zaopatrzyć się w plastikowy pojemnik, lub ceramiczny talerz, ponieważ istnieje ryzyko rozerwania torby.

Żeby przyśpieszyć proces rośnięcia cebuli, można zanurzyć ją w ciepłej wodzie na dwa dni. Wodę trzeba zmieniać rano i wieczorem, ze względu na temperaturę oraz jej czystość.

Wtedy cebulka powinna urosnąć nawet 10 dni wcześniej!

Po procesie namaczania cebuli, osusz jej łuskę, najlepiej serwetką. Następnie trzeba umieścić cebulki blisko siebie w plastikowej torbie z warstwą grubego wypełniacza o grubości co najmniej 2 cm.

 

Po całym wydarzeniu napompuj torbę z cebulkami i zawiąż ją i na trzy dni włóż ją do chłodnego i ciemnego pomieszczenia. Gdy minie trzy dni mini szklarnia ląduje na parapecie gdzie dotyka je mocne światło (naturalne).

Nie trzeba podlewać ani w ogóle dotykać woreczka. Nie wolno rozwiązywać torby, dopóki szczypiorek nie będzie dotykał szczytu worka. Po otwarciu worka warto się upewnić, czy wypełniacz nie wysycha.

 

Gdy zastosujesz te proste metody hodowli szczypiorku, wyhodujesz szczypiorek nie tylko zimą, ale i przez cały rok.

Taka uprawa nie wymaga dużych umiejętności. Hodowla na parapecie niekoniecznie musi się wiązać ze zgnilizną i nadmiarem wilgoci.

Wybieraj swoją ulubioną metodę i ciesz się niesamowitym smakiem domowego szczypiorku!

 

Podziel się na facebooku!

 

error: Content is protected !!