Spytali Polaków, czy Tusk powinien złożyć dymisję. Oto wyniki sondażu
Wciąż nie cichną emocje po ostatnich wyborach prezydenckich z 2025 roku, które zakończyły się wyraźną przegraną koalicji rządzącej. Już od 2 czerwca 2025 pojawiają się wątpliwości, czy rząd Donalda Tuska nadal cieszy się społecznym poparciem do rządzenia. Mimo że Sejm udzielił premierowi wotum zaufania, wyniki najnowszego sondażu wśród Polaków wywołują sporo pytań i niejednoznacznych refleksji.
Zaskakujący rozstrzygnięcie wyborcze
Nie da się ukryć, że tegoroczne wybory prezydenckie przyniosły dużą niespodziankę. Rafał Trzaskowski, od lat przedstawiany przez Koalicję Obywatelską jako kompetentny prezydent Warszawy i godny zaufania kandydat na prezydenta Polski, poniósł znaczącą porażkę. Zwycięzcą został za to Karol Nawrocki, dotychczasowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość. Mimo stosunkowo niewielkiej aktywności politycznej wcześniej, zdobył on aż 50,89% głosów.
Refleksje i krytyka po wyborach
Po wyborach pojawiło się sporo analiz i krytycznych głosów wobec strategii koalicji rządzącej. Wiele uwag koncentrowało się na nieefektywności działań komunikacyjnych, zarówno ze strony rządu, jak i sztabu wyborczego Trzaskowskiego.
Platforma nie robi analiz strategicznych. Jest tak przekonana o własnej samozaj…stości, że analizy strategiczne nie są potrzebne. Platforma uważa, że jest 'lepsza’ i w związku z tym istnieje moralny obowiązek głosowania na kandydatów Platformy — zauważyła Joanna Mucha, do niedawna wiceminister edukacji, na swoich profilach społecznościowych.
W mediach społecznościowych nie brakowało też ostrych słów pod adresem premiera Tuska za zbytnie zaangażowanie się w kampanię, mimo że jego wizerunek w oczach sporej części społeczeństwa pozostaje negatywny.
Ktoś to w końcu musi powiedzieć: Panie Premierze, oni przez osiem lat swoich rządów skutecznie nadali Panu zły wizerunek. Nie zmienił Pan tego. Czy naprawdę badania zaufania społecznego nic dla Pana nie znaczą? — komentowała Joanna Mucha.
Premier Tusk uzyskuje wotum zaufania
Krótko po wyborach Donald Tusk złożył w Sejmie wniosek o wotum zaufania. Procedura ta ma określić, czy parlament podtrzymuje jego mandat do pełnienia funkcji premiera. W trakcie expose premier podsumował ostatnie półtora roku rządów, mocno krytykując wcześniejsze osiem lat rządów PiS za nieefektywne gospodarowanie.
Zapłacili 30 miliardów złotych. W ostatnim roku rządów PiS wpłacili składkę do UE, żeby niemieccy i francuscy politycy mogli te pieniądze spożytkować u siebie. To już nie jest frajerstwo, to sabotaż, który zapisze się czarną kartą w historii — mówił Donald Tusk.
Podczas debaty nad wotum zaufania stanowisko zajęły wszystkie ugrupowania. Przeciwko opowiedzieli się przede wszystkim politycy PiS, Konfederacji oraz koła Razem.
Chciałem zapytać, czy pan jest poważny, mówiąc o profesjonalizacji zarządzania majątkiem publicznym? To polega na zatrudnianiu rodzin członków PSL czy internetowych hejterów działających na rzecz KO? — pytał Adrian Zandberg.
W głosowaniu wzięło udział 453 posłów — 243 udzieliło poparcia rządowi Tuska, 210 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wotum zaufania zostało zatem udzielone.
Polityczne rozgrywki i pytania o przyszłość premiera
Wobec napięć w koalicji i nieoficjalnych spotkań polityków, wątpliwości dotyczą również stabilności rządu. Pytanie o to, czy Donald Tusk powinien pozostać premierem, zostało również skierowane do społeczeństwa.
Wyniki sondażu United Surveys – opinie Polaków podzielone
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje niemal podzielone zdania społeczeństwa na temat dalszego losu Donalda Tuska jako szefa rządu. 41,5% respondentów twierdzi, że premier powinien złożyć dymisję. Z kolei 41,2% jest za tym, aby pozostał na stanowisku, a aż 17,3% nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Elektoraty partyjne i ich opinie o Tusku
Pod względem poglądów wyraźnie widać różnice pomiędzy elektoratami poszczególnych partii. Zwolennicy obozu rządzącego w 75% popierają dalsze rządy Tuska jako premiera, zaledwie 14% uważa, że powinien odejść, a 11% pozostaje niezdecydowanych.
Natomiast przeciwnicy rządu — szczególnie wyborcy PiS i Konfederacji — aż w 75% domagają się odejścia Tuska, tylko 21% chce, aby pozostał, a 4% nie zajmuje stanowiska.
Niezdecydowani wyborcy – największa grupa wśród niezależnych
Najwięcej niezdecydowanych znalazło się wśród osób niezidentyfikowanych jednoznacznie politycznie. W tej grupie 37% nie ma zdania co do przyszłości premiera, 28% opowiada się za jego odejściem, a 35% za dalszym urzędowaniem.
Polaryzacja opinii – wyzwanie dla premiera
Wyniki sondażu potwierdzają fakt, że Donald Tusk zmaga się z mocno podzielonym społeczeństwem. Jego sytuacja jako premiera jest obecnie przedmiotem intensywnych dyskusji, a kwestia dalszego pełnienia władzy pozostaje tematem gorącym i kontrowersyjnym, odzwierciedlając podziały widoczne już podczas wyborów prezydenckich w czerwcu 2025 roku.