Ostrzeżenie: oświetlenie LED może spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu według francuskiej agencji zdrowia.

Francuska agencja żywności, zdrowia i higieny pracy (ANSES) wydała niedawno 400-stronnicowy raport dotyczący bezpieczeństwa używania oświetlenia LED i jego wpływu na wzrok. Według tego raportu takie oświetlenie może wywołać zwyrodnienie plamki żółtej, które może prowadzić w konsekwencji do ślepoty.

 

Agencja ANSES wzywa między innymi rząd do zmiany limitów ekspozycji na światło z oświetlenia typu LED. Obecnie te limity wynoszą 167 minut na dzień lub nie więcej niż 10mW ze źródeł emitujących niebieskiej światło.

 

Jak wiadomo oświetlenie LED jest o nawet 90% bardziej efektywne energetycznie niż żarówki starego typu. W związku z tym jest ono korzystniejsze cenowo jeśli uwzględni się zużycie prądu. Przewidywany jest ciągły wzrost udziału takiego oświetlenia w całym rynku oświetlenia.
Według badań źródła niebieskiego światła mogą uszkadzać fotoreceptory odpowiedzialne za widzenie. W konsekwencji może to prowadzić do pogorszenia wzroku. Przedłużająca się ekspozycja na niebieskie światło może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu wzroku.

 

Okazuje się, że nie tylko oświetlenie może mieć negatywny wpływ na wzrok człowieka. Używanie tabletów, smartfonów i laptopów, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach może prowadzić do zaburzeń wytwarzania melatoniny – hormonu regulującego cykl dobowy. Może prowadzić to do zaburzeń snu.
Oświetlenie LED dotyka nie tylko narządu wzroku gdyż może również zaburzać wytwarzanie melatoniny w organizmie i prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego. Zaburzenia snu prowadzą do przemęczenia oraz innych dolegliwości.

 

Najbardziej narażone są dzieci oraz osoby starsze. U dzieci ze względu na fakt, że oczy dopiero się rozwijają wpływ niebieskiego oświetlenia jest jeszcze mocniejszy, a ryzyko uszkodzenia wzroku czy zaburzeń snu największe.

 

Jak możemy się bronić?
Oczywiście wnioski z raportu wymagają jeszcze dodatkowych badań by pokazać pełny wpływ nowych typów oświetlenia na ludzki organizm, jednak już teraz możemy się zabezpieczyć. Po pierwsze należy ograniczyć ilość czasu spędzanego przy sztucznym oświetleniu typu LED oraz czasu spędzanego przed monitorami laptopów i smartfonów. Po drugie należy zwracać uwagę na rodzaj żarówek jakie używamy.

 

Agencja ANSES rekomenduje używanie świetlówek o ciepłej barwie – najlepiej o barwie białej ciepłej „warm white” – są one bezpieczniejsze niż chłodniejsze świetlówki o niebieskim odcieniu światła. Świetlówki o ciepłym świetle mają temperaturę światła 2700 K – 3500 K.

 

Należy ograniczyć używanie smartfonów i laptopów w godzinach nocnych, zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach. Dodatkowo bardzo ważnym czynnikiem który może korzystnie wpłynąć na nasz wzrok jest dieta bogata w owoce i warzywa, zwłaszcza marchewki i borówki.

 

Można również zastosować odpowiednie filtry w okularach do pracy. W słoneczne dni ważne jest by zabezpieczyć nasz wzrok przed groźnym promieniowaniem UV – uzyskamy to używając odpowiednich okularów przeciwsłonecznych.
error: Content is protected !!