Najpopularniejszy i najgroźniejszy wzmacniacz smaku – glutaminian sodu.

Co oznacza skrót E621? Jest to nic innego jak powszechny glutaminian sodu. Każdy z nas zjada tą substancje codziennie, powodując często spustoszenie w organizmie. Czy zastanawiałeś się co wiesz o tej substancji? Czy pomyślałeś jaki ma ona wpływ na Twój organizm?

Dodatek do żywności – glutaminian sodu E621 znaleźć można praktycznie w każdym produkcie spożywczym. Na sklepowych półkach aż roi się od produktów zawierających ten dodatek. Ma on za zadanie wzmocnić smak przygotowywanych potraw, dlatego wiele restauracji na całym świecie dodaje go do swoich dań. W związku z tym, że znajduje się on praktycznie w każdym produkcie spożywamy go  niemal codziennie, często nie uświadamiając sobie tego.  Pomimo tego, że jest on popularnym dodatkiem do żywności nie jest substancją zdrową, to jedna z najbardziej szkodliwych substancji z jakimi mamy do czynienia w produktach spożywczych.

 

 

 

Glutaminian sodu wyglądem bardzo przypomina sól lub cukier. Jest to biały, krystaliczny proszek ale można spotkać go także w postaci ciekłej. Jego głównym zadaniem jest wzmocnienie i podkreślenie smaku przygotowanych potraw czego skutkiem jest zwiększenie apetytu, a tym samym problemy z nadwagą. Spożywanie tego dodatku doprowadza do zmian w genach, które odpowiadają za zmysł smaku. Nie powoduje uczucia uzależnienia, jednak bardzo łatwo przenika do krwi oraz pobudza nadmiernie neurony.

 

W czym można znaleźć glutaminian sodu? Przede wszystkim należy go szukać w wysoko przetworzonej żywności, takich jak dania gotowe, konserwy, wędliny, kiełbasy, zupki błyskawiczne oraz wszystkich fast foodach. Zawierają go nawet piwo oraz kostki rosołowe. Dodatek ten, jest tak popularny, że co roku wykorzystuje się go ponad 200 tysięcy ton. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę że dzienna dawka dla dorosłych wynosi 1,5 g, a dla dzieci mniej niż pół grama.
Przedawkowanie glutaminianu sodu powoduje wyraźne skutki uboczne. Najczęściej występującymi są zawroty głowy, migrena, zaburzenia widzenia, zaburzenia równowagi hormonalnej, nudności, osłabienie oraz ból w klatce piersiowej. Regularne przyjmowanie zbyt dużej ilości tego składnika może prowadzić do nadwagi i otyłości, uszkadza siatkówkę oka, może prowadzić do zaburzeń hormonalnych.

 

Ten dodatek został odkryty przez japońskiego profesora i chemika Ikeda Kikunae w 1907 roku. Naukowiec podkreślał, że substancja ta poprawia smak potraw i niedługo po jej odkryciu rozpoczął produkcję tej przyprawy.
Pomimo, że wpływa na intensywność smaku i aromatu produktów spożywczych, glutaminian sodu powoduje liczne skutki uboczne, często widoczne po latach. Szybkie tempo uzależnienia od tej substancji (poprzez wypływ na receptory języka) powoduje, że ludzie łatwo uzależniają się od przetworzonej żywności (gotowych posiłków, fast foodów, słodyczy, chipsów).
Zwróć uwagę! Stosowanie E621 przez producentów żywności obniża koszty produkcji dań oraz zwiększa ich sprzedaż. Warto uchronić się przed nadmiernym spożywaniem tego składnika: podczas zakupów czytaj dokładnie etykiety i wybieraj te które nie zawierają w sobie E621 – czyli glutaminianu sodu.
error: Content is protected !!