Cukrzyca – choroba współczesnej cywilizacji. Ważne informacje.

Na świecie jest ponad 422 miliony chorych na cukrzycę, w samej Polsce blisko 3 miliony. Według badań, które zostały przeprowadzone przez WHO wynika, że rocznie z powodu cukrzycy umiera blisko 1,6 mln osób.

 

Obok osoby cierpiącej na cukrzycę nie można przejść obojętnie! Warto wiedzieć jak pomóc takiej osobie. Na ulicy możemy spotkać osobę, która boryka się z hipoglikemią, czyli zbyt niskim poziomem glukozy w krwi.

 

Najczęściej objawia się nielogicznym zachowaniem, wypowiadaniem niezrozumiałych słów, drżeniem, a także zasłabnięcie. Te objawy bardzo często mylone są z upojeniem alkoholowym, lecz warto sprawdzić, czy tak faktycznie jest. Co zrobić w takiej sytuacji?

 

1. Zadbać o bezpieczeństwo chorego, ocenić oddech i stan przytomności.
2. W momencie, gdy stwierdzimy, że chory jest przytomny i może swobodnie przełykać podajemy mu produkt z zawartością cukru np., cukierek lub ciastko. Jeśli chory posiada przy sobie tabletki z glukozą to zamiast produktu z zawartością cukru należy mu ją podać. Coś słodkiego należy podawać aż do momentu, gdy zauważymy poprawę u chorego.
3. W przypadku, gdy chory jest nieprzytomny, ale oddycha należy ułożyć go w pozycji bocznej bezpiecznej (ułożenie ciała na boku) oraz zawiadomienie Pogotowia pod numerem 112. Osobie nieprzytomnej nie podajemy żadnych produktów z zawartością cukru, ponieważ grozi to udławieniem.

 

Jeśli zasłabnięcie osoby cierpiącej na cukrzycę ma miejsce w domu należy w pierwszej kolejności sprawdzić poziom glikemii.

 

Podziel się na facebooku!

 

error: Content is protected !!