Ten trik sprawi, że okna w Twoim domu przestaną parować.

Spadająca temperatura na zewnątrz sprawia, że na niektórych oknach możemy dostrzec krople wody. Mogą pojawiać się sukcesywnie – najpierw w kątach przy obramowaniu szyby, a później na całej jej powierzchni. Z pewnością taki proces może zdecydowanie utrudnić utrzymaniu ogólnej czystości okien w naszym domu, ale również co bardzo istotne – może stanowić dla nas wskazówkę, że w mieszkaniu mogła pojawić się pleśń.

 

Oczywistym wydaje się fakt, że pleśń to wystarczający powód, by coś z tym zrobić. Jednak wskazać należy, iż przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, jednak istnieją środki zapobiegawcze, aby gromadzenie się wody na oknach nie było dla nas uciążliwe. Oto kilka wskazówek!

#1 Zła wentylacja

 

Z pewnością słyszeliście o tym, że wadliwa cyrkulacja powietrza może stanowić jeden z najczęstszych powodów osadzania się wody na oknach. Owszem, to prawda. Jednak pamiętać należy, że nawet uchylone okna nie mają nic wspólnego z wietrzeniem. Jeżeli wentylacja działa bez zarzutu, to wówczas warto pomyśleć o de delikatnym rozszczelnieniem okien. Ciekawą opcją wydaje się również wbudowanie specjalnych nawiewników.

 

#2 Nieprawidłowe ogrzewanie

Wielu z Was, przeważnie w ramach oszczędności, wyłącza ogrzewanie na noc. Taki zabieg powoduje bowiem, iż różnica temperatur między zewnętrzną stroną szyby a pomieszczeniem nie jest zbyt duża. Problem może pojawić się nieco później, gdy ponownie włączamy ogrzewanie. Wtedy to powstałe różnice temperatur mogą w znacznym stopniu przyczynić się do powstawania nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu. Co należy zatem zrobić? Ważne, aby pomieszczenia „dogrzewać” w ten sposób, aby wspomniane różnice temperatur nie były zbyt wysokie.

 

#3 Nieprawidłowy ruch powietrza

 

Podobno najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tak samo przyczyna może być naprawdę bardzo banalna. Warto pomyśleć o pewnego rodzaju „rozluźnieniu” powietrza w okolicach szyb. Jak to zrobić? Czasami wokół okna „dzieje się” naprawdę wiele. Zasłony, rolety i jeszcze doniczki na parapecie. Warto usunąć zbędne elementy wystroju, a to z kolei spowoduje, że wilgoć nie będzie się gromadzić.

 

#4 Stare okna

Szczególnym przypadek stanowi sytuacja kiedy w mieszkaniu mamy stare okna. Koszty wymiany okien mogą okazać się przytłaczające. Jednak zanim nadszarpniemy domowy budżet warto zastosować pewien trik, który może na jakiś czas rozwiązać powstały problem wilgoci. Wystarczy napełnić skarpetę lub materiałowy woreczek ze żwirkiem i umieścić go między szybami. Takie działanie spowoduje, iż żwirek pochłonie większość wilgoci. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie chwilowe.

 

#5 Nowe okna

Gdy mamy w mieszkaniu wymienione okna to nie znaczy niestety, że ten problem nas ominie. Oczywiście, nowoczesna technologia sprawia, że problem z mokrymi szybami jest mniejszy, aczkolwiek mieszkanie zamknięte może powodować, że brakuje nam prawidłowej wymiany powietrza. Jeśli w tej sytuacji rozwiązania zaprezentowane w punktach 1. i 2. się nie sprawdzą, można zastanowić się nad zakupem osuszacza.
error: Content is protected !!