3 rodzaje stresu, które mogą Cię powoli zabijać. Naucz się je rozpoznawać zanim będzie za późno

Dzisiaj prawie każdy z nas żyje w ciągłej gonitwie. Szkoła, nauka, praca, dzieci, dom, szkolenie, siłownia, znajomi i tak w kółko. Te wszystkie zajęcia lub część z nich mogą generować stres. A jak wiadomo, nikt nie lubi go odczuwać, ponieważ niejednokrotnie odbija się to na naszym zdrowiu. To, co naprawdę jest odpowiedzialne za jego powstawanie, pozostawiam specjalistom, ale warto przyjrzeć się jego rodzajom, by wiedzieć, z którym stresem mamy do czynienia.

Dobry i zły stres

Pewnie jesteś zaskoczony, że stres rozróżnia się na dwa rodzaje – dobry i zły. Istnieją pewne stopnie stresu, które mogą być odpowiedzialne za wywoływanie zarówno pozytywnych, jak i negatywnych skutków:

 

1. Pozytywny stres jest normalną częścią naszego rozwoju i charakteryzuje się krótkim wzrostem częstości akcji serca i łagodnym wzrostem poziomu hormonów.
2. Dopuszczalna reakcja aktywuje systemy ostrzegania w większym stopniu z powodu trudności. Może to być zerwanie z partnerem lub kontuzja, ale wszyscy możemy to tolerować.
3. Toksyczna reakcja nie jest normalna i szkodzi naszemu zdrowiu.

 

Ale aby zrozumieć, dlaczego nasze ciało reaguje w inny sposób, musimy rozróżnić różne rodzaje stresu. Jest ich 3, oto one:

 

#1 Ostry stres

Ostry stres jest najczęstszym typem, który nas spotyka. Odczuwamy go, gdy mamy przed sobą nowe wyzwanie lub ważne wydarzenie. Odczuwasz go, gdy np. popełnisz błąd w pracy, walczyć z najlepszym przyjacielem lub mieć skomplikowane zadanie w szkole.

 

Odpowiednia ilość ostrego stresu może stymulować mózg i poprawiać zdrowie. Naukowcy odkryli w badaniach, że krótkie stresujące zdarzenia spowodowały, że komórki macierzyste poprawiły sprawność umysłową.
Co ciekawe, brak stresu może prowadzić do nudy, a nawet depresji. Pewnie wielu z nas przeżyło okres w życiu, w którym nic się nie dzieje i z tego powodu czuliśmy się apatyczni.

 

#2 Epizodyczny ostry stres

Kiedy ostry stres występuje często, nazywa się go epizodycznym ostrym stresem. Jeżeli jesteś osobą, która cały czas martwi się drobiazgami, negatywne uczucia mogą Cię powoli wyniszczyć. Może to prowadzić do zmęczenia, bólów głowy i osłabienia układu odpornościowego.

 

Dlatego ważne jest, aby poprawić swój styl życia i zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Niestety, niektórzy z nas mają dość często epizodyczny ostry stres. Na przykład ludzie o złym humorze i niespokojni są bardziej zestresowani.

 

#3 Stres chroniczny lub toksyczny

Kiedy ostry stres nie zostanie rozwiązany i utrzymuje się przez dłuższy czas, powoli staje się chronicznym. Przyczyną może być nieszczęśliwe małżeństwo, zła praca lub bieda.
To stres, który najbardziej wyniszcza organizm człowieka. Jest bardzo niebezpieczny i toksyczny. Może zniszczyć Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet prowadzić do raka, chorób serca i otyłości. Badania wykazały, że chroniczny stres może nawet podnieść poziom niektórych hormonów, które zakłócają pamięć, dlatego takie osoby są roztargnione i zapominalskie.
Wiele osób cierpi na przewlekły stres z powodu trudnego dzieciństwa. W takim przypadku niektóre osoby próbują sesji psychiatrycznych lub medytacji. Często terapie te mają pozytywny wpływ na chore osoby, jednak kosztuje ich to bardzo dużo wysiłku i pracy nad sobą.

 

Jeśli zauważyłeś, że z dnia na dzień twoje życie staje się coraz bardziej skomplikowane, nie musisz zgadzać się na stres, który Cię dotyka. Czas coś zmienić i zrób to jak najszybciej, by zamknąć stresowy temat w swoim życiu.

 

Podziel się na facebooku!
error: Content is protected !!