10 objawów odwodnienia – kiedy należy pić więcej wody.

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody do organizmu jest bardzo ważne. Często zdarza się jednak tak, że mimo powszechnego dostępu do niej, zapominamy o uzupełnianiu płynów regularnie. Niestety nie wszyscy na świecie mają ten komfort łatwo dostępnej oraz czystej wody. W ciągu doby przeciętny człowiek powinien dostarczyć swojemu organizmowi od 2 do 3 litrów płynów dziennie.

 

W dzisiejszych zabieganych czasach, często zdarza się, że pijemy za mało wody. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlatego warto obserwować swój organizm oraz odczytywać sygnały jakie nam wysyła. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może być niebezpieczny dla zdrowia i życia, może powodować różnego rodzaju zaburzenia naszego organizmu. Co w takim razie świadczy o zbyt małej ilości spożywanych napojów?

 

1. Odpowiedni kolor moczu. Zbyt ciemny kolor moczu świadczy o odwodnieniu. Oznacza to że nerki nie mają odpowiedniej ilości płynów do przefiltrowania, co może powodować infekcje układu moczowego. Idealny kolor moczu jest jasnożółty.
2. Częstotliwość odwiedzania toalety. Zbyt rzadkie wizyty w toalecie (mniej niż 4-6 raza w ciągu dnia) są prostym i czytelnym sygnałem odwodnienia organizmu.

 

3. Stan skóry. Słabo nawilżona i sucha skóra jest sygnałem picia zbyt małej ilości wody. Z racji tego, że jest największym organem organizmu i potrzebuje dużej ilości wody, to właśnie na niej można zauważyć pierwsze nieprawidłowości.

4. Czujesz się głodny. Bardzo często głód jest mylony z pragnieniem, co w przypadku podjadania kończy sir przybraniem na wadze.

 

5. Zmęczenie i osłabienie. Za mała ilość dostarczanej wody powoduje, że nasze ciało pozyskuje energię z tkanek oraz organów wewnętrznych. Kawa stosowana jako remedium na pojawiające się zmęczenie dodatkowo odwania organizm.

 

6. Częste migreny ale także niewielkie bóle głowy. Są jednym z pierwszych sygnałów odwodnienia. Warto najpierw sięgnąć po szklankę wody a nie od razu po tabletki przeciwbólowe.

7. Odczuwanie suchości w ustach. Organizm produkuje małe ilości śliny. Duże znaczenie ma także to co pijemy – warto zrezygnować z picia słodkich gazowanych napojów.

 

8. Nieświeży oddech. Zbyt mała ilość wytwarzanej śliny która jest objawem odwodnienia powoduje namnażanie bakterii w jamie ustnej skutkiem czego jest nieświeży oddech ale także powstawanie próchnicy.

 

9. Odczuwanie zawrotów głowy. Kręcenie w głowie oraz zamazany obraz to jeden z najbardziej popularnych objawów odwodnienia.

 

10. Problemy z wypróżnianiem. Woda jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania jelit. Poprawia perystaltykę jelit oraz pomaga w walce z zaparciami.

Pamiętaj by dużo pić wody!

 

Prześlij ten artykuł wszystkim, o których się martwisz, że mogą pić zbyt mało wody.

error: Content is protected !!